Whatsapp: 0(507) 644 33 43

"Bugün, Yarın, Daima İSTEK"

İSTEK Osmaniye Okulları aday okul olarak PYP uygulamakta ve IB Dünya Okulu statüsü kazanmak için çalışmalarını sürdürmektedir. IB Dünya Okulları; güçlü bir vizyon ile tüm öğrencilerine zorlayıcı ve yüksek kalitede uluslararası bir eğitim sunmak adına öğretim ve öğrenmeyi sürekli geliştirme hedefini paylaşırlar. Sadece IB tarafından yetkilendirilen okullar IB’nin programlarını uygulayabilirler. Adaylık statüsü yetkilendirilmeyi garanti etmez.

ISTEK Osmaniye Schools is a candidate school for the International Baccalaureate (IB) Primary Years Programme and pursuing authorization as an IB World School. IB World Schools share a common philosophy—a commitment to improve the teaching and learning of a diverse and inclusive community of students by delivering challenging, high quality programmes of international education that share a powerful vision.**

* Only schools authorized by the IB Organization can offer any of its four academic programmes: the Primary Years Programme (PYP), the Middle Years Programme (MYP), the Diploma Programme (DP), or the Career-related Programme (CP). Candidate status gives no guarantee that authorization will be granted.

Right Menu Icon